Ułatwienia dostępu
Katedra Studiów Europejskich (KSE) została powołana w 1992 roku z inicjatywy ówczesnego Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (wtedy funkcjonującego pod nazwą Akademia Ekonomiczna w Krakowie), Prof. dr hab. Jerzego Mikułowskiego Pomorskiego (1937-2020) i pod jego kierownictwem.
Katedra Studiów Europejskich wraz z Katedrą Nauk Politycznych wspólnie prowadziły kierunek: „Stosunki międzynarodowe” oferując m. in. specjalność ”Polityka i komunikacja”. Zajęcia na tej specjalności prowadzili głównie pracownicy KSE, nauczyciele akademiccy posiadający wykształcenie interdyscyplinarne. Oprócz ekonomii legitymowali się oni dyplomami z zakresu prawa, stosunków międzynarodowych, politologii, filologii oraz socjologii. Program specjalności koncentrował się na analizie zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych w wymiarze międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem rynków energii, ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz rozwoju państw Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Szczególny nacisk położono na rozwijanie kompetencji z zakresu komunikacji międzykulturowej oraz języków obcych. Część zajęć prowadzona była w języku angielskim, również z udziałem zewnętrznych, zagranicznych i krajowych, ekspertów i praktyków. Wielu studentów wyjeżdżało na wymiany i staże zagraniczne, a także brało udział w międzynarodowych projektach badawczych.
W październiku 2007 roku kierownictwo KSE przejął prof. UEK dr hab. Aleksander Surdej, który od 2016 do 2023 roku pełnił funkcję Ambasadora RP przy OECD w Paryżu, natomiast od października 2023 pełni funkcję Ambasadora RP w Wietnamie.
Przy KSE od 1996 roku prężnie działało koło naukowe UNIVERSUM, które decyzją swoich członków w momencie reformy uczelni afiliowało się przy Katedrze Studiów Europejskich i Integracji Gospodarczej.
Katedra Europejskiej Integracji Gospodarczej (KEIG) powstała w 2003 roku w związku z postępującym procesem integracji Polski z Unią Europejską i zapotrzebowaniem na wysokokwalifikowanych specjalistów z tej dziedziny. Katedra powstała z inicjatywy i pod kierunkiem Prof. dr hab. Heleny Tendera-Właszczuk. W 2003 roku uruchomiono kierunek studiów „Europeistyka”. Specjaliści posiadający unikalne wówczas kwalifikacje łączące wiedzę o Unii Europejskiej ze znajomością zagadnień dotyczących gospodarczych aspektów funkcjonowania krajów unijnych oraz procesów integracji mieli ogromne możliwości na rynku pracy.
Katedra otrzymała granty Komisji Europejskiej na prowadzenie studiów: w 2003 roku grant Katedra Jean Monnet (Jean Monnet chair), a w 2006 roku Centrum Doskonałości Jean Monnet (Jean Monnet Centre of Excellence). Zarówno Katedra Jean Monnet jak i Centre of Excellence Jean Monnet są elementami prestiżowego Projektu Jean Monnet, który adresowany jest do uniwersytetów w krajach członkowskich Unii Europejskiej, krajach kandydujących oraz do uczelni wyższych z pozostałych krajów, które zainteresowane są rozwojem nowych działań edukacyjnych i badań naukowych w zakresie integracji europejskiej. Program wspomaga działania ekspertów zajmujących się tą problematyką, mających bogate doświadczenie dydaktyczne i naukowe w badaniach nad procesami europejskiej integracji gospodarczej, chcących podejmować dalsze inicjatywy dydaktyczne i naukowe. Głównym celem programu jest tworzenie trwałych struktur zajmujących się nauczaniem integracji europejskiej i wprowadzanie nowych przedmiotów z tego zakresu do oferty dydaktycznej i programów edukacji uniwersyteckiej. Projekt umożliwia włączenie do międzynarodowej sieci Jean Monnet i ECSA (European Community Studies Association) naukowców i instytucji uniwersyteckich.
Pracownicy Katedry posiadają wykształcenie interdyscyplinarne. Oprócz ekonomii legitymują się oni dyplomami z zakresu prawa, stosunków międzynarodowych i politologii. W ramach Katedry zorganizowano szereg konferencji na temat integracji europejskiej oraz zasad i mechanizmów funkcjonowania UE. Kadra badawczo-dydaktyczna Katedry opublikowała również szereg książek o tej tematyce, m.in.
W roku akademickim 2018/19 oraz 2019/20 Katedrą Europejskiej Integracji Gospodarczej kierował Prof. UEK dr hab. Rafał Prostak. Gdy w październiku 2020 roku doszło do podziału Katedry Studiów Europejskich i połączenia jej części z Katedrą Europejskiej Integracji Gospodarczej, kierownikiem nowoutworzonej jednostki – Katedry Studiów Europejskich i Integracji Gospodarczej został Prof. UEK dr hab. Jan Brzozowski.
Od roku akademickiego 2022/23 roku Katedrą Studiów Europejskich i Integracji Gospodarczej kieruje Prof. UEK dr hab. Joanna Garlińska-Bielawska.
Na stronach internetowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie są stosowane pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności.