Vegard Skirbekk pracuje na Uniwersytecie Columbia w Columbia Aging Center. Otrzymał „Starting Grant” Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, dzięki któremu stworzył własny zespół badawczy. Jako lider projektu Age and Cohort Change Project pracował nad poszerzeniem wiedzy na temat globalnych różnic w umiejętnościach i wartościach wzdłuż linii wieku, okresu i kohorty. Jego zespół badawczy we współpracy z Pew Research Center opracował pierwsze globalne oszacowania dotyczące wyznania religijnego (obejmujące 199 krajów).
Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół zagadnień zdrowia, produktywności i związanych z nimi uwarunkowań z multidyscyplinarnej perspektywy, z naciskiem na rolę zmieniających się wymagań rynku pracy, zmian technologicznych i kulturowych, a także zmienności postaw, przekonań i kompetencji nowych kohort. Od rozważania produktywności jako zmiennej wyjściowej (np. mierzonej jako wartość dodana, poziom wynagrodzeń), kluczowym rezultatem jego badań było podkreślenie integralnej roli czynników determinujących produktywność (takich jak umiejętności, zdrowie i zdolności). Jego praca badawcza miała znaczący wpływ na rozwój podejścia do zmienności produktywności w zależności od wieku; ukazała wiek jako coś w większym stopniu modyfikowalnego, nie stałego. Podczas gdy wcześniejsze prace zazwyczaj wykorzystywały rozkłady wieku chronologicznego do opisywania trendów w czasie i różnic między krajami pod względem ich „starości”, badania Skirbekka wykazały, że faktyczny wiek populacji powinien opierać się na obiektywnych miarach, takich jak poziomy funkcjonowania poznawczego i fizycznego, a nie na wieku chronologicznym. W związku z tym kraje mogą być funkcjonalnie młodsze, nawet jeśli są demograficznie stare w oparciu o inne obiektywne miary.
Badania Skirbekka zostały opublikowane w różnych czasopismach akademickich (w tym PNAS, Lancet, Science) i były prezentowane w popularnonaukowych magazynach (New Scientist). Wyniki jego badań były omawiane w mediach na całym świecie, w tym w The New York Times, CNN i The Economist.
Wykładowca oddelegowany do Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) działającym przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.