Seminarium pt. „Zrównoważona konsumpcja jako wyzwanie współczesnej gospodarki”

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium online pt. Zrównoważona konsumpcja jako wyzwanie współczesnej gospodarki, organizowanym w ramach cyklu „Horyzonty ekonomii” przez Oddział Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Krakowie, Szczecinie oraz we Wrocławiu w środę 10 czerwca 2026 o godz. 17-18.30.

Webinarium podejmuje aktualne zagadnienia związane z przemianami modeli konsumpcji w warunkach transformacji społecznej, technologicznej i środowiskowej. Szczególna uwaga zostanie poświęcona roli konsumenta w kształtowaniu zrównoważonych wzorców zachowań, wpływowi nowych technologii i cyfryzacji na decyzje konsumenckie oraz wyzwaniom związanym z realizacją celów zrównoważonego rozwoju w gospodarce i społeczeństwie.

W ramach seminarium prelegenci poruszą następujące zagadnienia:

  • rola konsumenta w kształtowaniu zrównoważonych modeli konsumpcji,
  • wpływ cyfryzacji i nowych technologii na zachowania konsumenckie,
  • zrównoważona konsumpcja a odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw,
  • bariery i wyzwania wdrażania zasad zrównoważonej konsumpcji w praktyce gospodarczej,
  • znaczenie edukacji ekonomicznej i ekologicznej w budowaniu świadomych postaw konsumenckich,
  • wpływ nadmiernej konsumpcji na środowisko, społeczeństwo i rozwój gospodarczy,
  • kierunki rozwoju polityk publicznych wspierających zrównoważoną konsumpcję.

Seminarium skierowane jest do ekonomistów, badaczy, studentów, przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego, a także wszystkich osób zainteresowanych problematyką zrównoważonego rozwoju, przemian współczesnej konsumpcji oraz wyzwań stojących przed gospodarką i społeczeństwem.

Termin

  • Data: 10 czerwca 2026 r.
  • Czas: 17:00-18:30

Identyfikator spotkania: 852 9488 7190

Kod dostępu: 445565

Prelegenci

Zrównoważona konsumpcja – mit czy rzeczywistość?

  • prof. dr hab. Anna Dąbrowska
    profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół konsumpcji i konsumenta, zachowań konsumentów, społecznej odpowiedzialności, praw konsumenta, e-usług i marketingu usług. Jest autorką lub współautorką 168 publikacji. Od wielu lat zajmuje się zrównoważoną konsumpcją poruszając ten problem m.in. w następujących publikacjach: Meandry zrównoważonej konsumpcji, Anna Dąbrowska, Bogdan Mróz (red. nauk.), SGH, Warszawa 2025; Anna Dąbrowska, Mirosława Janoś-Kresło, Społeczna odpowiedzialność konsumenta w czasie pandemii. Badania międzynarodowe, SGH, Warszawa 2022 (monografia nagrodzona przez JM Rektora SGH), Anna Dąbrowska, Postawy polskich konsumentów – od konsumpcjonizmu do zrównoważonej konsumpcji, Handel Wewnętrzny, 2015, nr 2. Autorka kilkunastu grantów finansowanych przez NCN i jego wcześniejszych odpowiedników. Od 2021 roku koordynuje Barometr Społecznej Odpowiedzialności Konsumenta. Za dorobek naukowy została nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Komisji Edukacji Narodowej.

Gospodarka subskrypcyjna jako narzędzie wspierania zrównoważonej konsumpcji w Polsce

  • dr Justyna Ziobrowska-Sztuczka
    doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, adiunkt w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół gospodarki współdzielenia, ekonomii subskrypcji, nowoczesnych technologii oraz ich wpływu na przemiany gospodarcze i społeczne. Prowadzi badania dotyczące m.in. alternatywnych modeli finansowania działalności gospodarczej, kryptowalut, ekonomii ekologicznej oraz ekonomii sportu. Jest certyfikowanym tutorem akademickim. Pełni funkcję Sekretarza Redakcji czasopisma „Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne”, wiceprezesa Oddziału PTE we Wrocławiu, wicedyrektora Instytutu Apidologii oraz opiekuna Naukowego Koła Ekonomistów. Aktywnie angażuje się w działalność organizacyjną i popularyzatorską, współtworząc konferencje międzynarodowe, inicjatywy edukacyjne oraz wydarzenia naukowe, w tym realizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Łączy działalność badawczą z zaangażowaniem na rzecz rozwoju środowiska akademickiego i upowszechniania wiedzy ekonomicznej.
  • dr Ewa Markiewicz
    doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, adiunkt w Katedrze Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół gospodarki współdzielenia, gospodarki dostępu oraz zrównoważonego rozwoju turystyki. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca innowacyjnym modelom biznesowym, współczesnym doświadczeniom turystycznym oraz wpływowi globalizacji kultury na przemiany społeczne i gospodarcze. Jest autorką i współautorką licznych publikacji naukowych oraz aktywną uczestniczką krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Brała udział w projektach badawczych, m.in. ReligiTour oraz SEEDS & SKILLS, poświęconych problematyce zrównoważonej i regeneratywnej turystyki. Od 2022 roku posiada certyfikat tutora akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej działalności naukowej łączy zagadnienia związane z nowoczesnymi formami konsumpcji, rozwojem turystyki oraz wyzwaniami wynikającymi z dynamicznych przemian społeczno-kulturowych.

Moderator

  • dr hab. Barbara Kryk, prof. US
    profesor w Katedrze Ekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Szczecinie, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Polskiego Oddziału PRME (Principles for Responsible Management Education). Specjalizuje się w ekonomii środowiska i zrównoważonego rozwoju, w szczególności w problematyce zielonej gospodarki, odpowiedzialnego zarządzania oraz integracji celów środowiskowych i społecznych z polityką gospodarczą. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu polityki ekologicznej, instrumentów ekonomicznych ochrony środowiska oraz edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.
  • dr hab. Maria Urbaniec, prof. UEK
    kierownik Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, wiceprezes PTE oraz prezes Oddziału PTE w Krakowie. Specjalizuje się w problematyce przedsiębiorczości, innowacji oraz transformacji cyfrowej w kontekście rozwoju zrównoważonego i ekosystemów przedsiębiorczości. Autorka ponad 200 publikacji naukowych. Kierownik i wykonawca krajowych i międzynarodowych projektów badawczych. Jest członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Przedsiębiorczości oraz Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej.

Kontynuacja debaty Kongresowej w nawiązaniu do Deklaracji Poznańskiej

Webinarium stanowi kontynuację debaty rozpoczętej w trakcie XI Kongresu Ekonomistów Polskich, pogłębiając refleksję nad następującymi postulatami Deklaracji Poznańskiej z 5 grudnia 2025 r.:

  • Postulat 6. Wspieranie odpowiedzialnej zielonej transformacji
    Należy konsekwentnie inwestować w technologie przyjazne środowisku, ograniczające emisyjność gospodarki i zwiększające jej efektywność energetyczną. Jednocześnie zielona transformacja musi być prowadzona odpowiedzialnie, tak aby nie zmniejszała konkurencyjności polskiej gospodarki.
  • Postulat 7. Promowanie i wdrażanie zasad gospodarki umiaru
    Przezwyciężenie globalnego kryzysu niezrównoważonego rozwoju wymaga zmiany dominującego modelu racjonalności indywidualnej na rzecz holistycznego podejścia zorientowanego na przetrwanie cywilizacji. Podstawą tej transformacji powinna być etyczna i kulturowa przemiana, która umożliwi wprowadzenie mechanizmów wdrażających umiar i odpowiedzialność na poziomie jednostkowym, instytucjonalnym i globalnym.

Organizatorzy

Nagranie z seminarium

Dotychczasowe seminaria z cyklu „Horyzonty ekonomii”

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym Seminarium!