Ułatwienia dostępu

Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych

VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Globalizacja i regionalizacja: szanse i wyzwania bliźniaczej transformacji” 25–26 września 2025 r.

VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Globalizacja i regionalizacja: szanse i wyzwania bliźniaczej transformacji” 25–26 września 2025 r.

Z przyjemnością informujemy, że trwają obecnie przygotowania do VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która odbędzie się w dniach 25–26 września 2025 roku. Kontynuując tradycję udanych edycji z lat 2012, 2014, 2016, 2018, 2021 i 2023, mając nadzieję, że obecna edycja konferencji stanie się ponownie forum międzynarodowej wymiany doświadczeń i poglądów oraz dyskusji nad zagadnieniami związanymi z rozwojem współczesnej gospodarki światowej. Wydarzenie to jest częścią obchodów jubileuszu stulecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Cel konferencji

Konferencja „Globalizacja i regionalizacja: szanse i wyzwania bliźniaczej transformacji” ma na celu prezentację wyników badań, naukową dyskusję, wymianę poglądów na temat najnowszych kierunków i trendów w procesach globalizacji oraz integracji gospodarczej. W centrum uwagi znajdą się dwie kluczowe transformacje: Rewolucja cyfrowa i rozwój sztucznej inteligencji oraz Zielona transformacja, związana ze sprawiedliwą transformacją energetyczną i budową zrównoważonej gospodarki.

Tematyka i główne zagadnienia

  1. Globalizacja i regionalizacja: nowe zjawiska, trendy oraz zależności w relacjach między procesami globalizacji a regionalnymi formami współpracy gospodarczej.
  2. Wpływ cyfryzacji i sztucznej inteligencji na globalizację: szanse dla firm, krajów i gospodarki światowej.
  3. Zrównoważona gospodarka i energetyka – wyzwania związane z przejściem na zieloną gospodarkę, sprawiedliwa transformacja energetyczna oraz działania na rzecz ograniczenia zmian klimatu.
  4. Integracja gospodarcza w różnych regionach świata – wyzwania i perspektywy współpracy międzynarodowej w obliczu zmieniających się uwarunkowań polityczno-gospodarczych.
  5. Międzynarodowe powiązania gospodarcze i rynki finansowe – rozwój handlu międzynarodowego, przepływ kapitału oraz stabilność finansowa na poziomie globalnym i wybranych regionów świata.
  6. Konkurencyjność międzynarodowa – czynniki wpływające na konkurencyjność gospodarek na poziomie makro- i przedsiębiorstw na poziomie mikroekonomicznym.
  7. Zrównoważony rozwój i smart city – rola nowoczesnych technologii i zielonych inicjatyw w rozwoju miast oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
  8. Międzynarodowe konflikty i kryzysy – skutki inwazji Rosji na Ukrainę, konfliktów handlowych i politycznych oraz ich wpływ na gospodarkę światową.
  9. Zagrożenia dla łańcuchów wartości i globalnych sieci dostaw – konsekwencje zakłóceń w handlu międzynarodowym dla firm, rynków oraz konsumentów.
  10. Zagadnienia biznesu międzynarodowego – współczesne wyzwania dla przedsiębiorstw działających na globalnych rynkach, w tym wpływ rewolucji cyfrowej oraz wymagania związane z ekologicznymi standardami produkcji.

W tym roku program konferencji zostanie wzbogacony o dwie ścieżki specjalne:

  • Nowe trendy w badaniach na bankowością centralną.
  • Relacje Wietnamu z Polską oraz krajami Unii Europejskiej.

Rada Programowa i uczestnicy

W skład Rady Programowej wchodzą przedstawiciele najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce oraz uznani badacze z Europy, zajmujący się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi.

Oczekujemy, że podczas konferencji zostanie przedstawionych ponad 50 referatów, a liczba uczestników przekroczy 100 osób. Wydarzenie będzie okazją do nawiązania wartościowych kontaktów i wymiany wiedzy w międzynarodowym gronie.

Zapraszamy do udziału i współtworzenia tego wyjątkowego wydarzenia!