Ułatwienia dostępu
Autorzy: Michał Michorowski, Rafał Sieradzki, Bogumiła Szopa
Liczba stron: 172
Rok wydania: 2020
Miejsce wydania: PWE, Warszawa
Wydanie: I
W monografii zdecydowano się na pokazanie wpływu ogólnie korzystnej koniunktury gospodarczej w Polsce w powiązaniu z przekształceniami systemowymi na warunki życia statystycznego gospodarstwa domowego. Wyeksponowano te aspekty sytuacji gospodarstw, które w istotny sposób wiążą się z aktualnymi, istotnymi wyzwaniami, jakie niesie ze sobą współczesny świat, m.in. globalizację. Głównym kryterium wyboru tematów w książce były kwestie nieporuszane wcześniej, ogólnie dotyczące szczebla mikroekonomicznego, a mianowicie:
Autor: Ewa Ślęzak
Liczba stron: 314
Rok wydania: 2019
Miejsce wydania: PWE, Warszawa
Wydanie: I
Tematem książki, którą oddajemy do rąk Czytelników, jest mobilność – ruch jednostek stanowiący niejednokrotnie podstawę przemian gospodarczych, społecznych i politycznych obserwowanych we współczesnym świecie. Analizowany ruch nie dotyczy jednak wszystkich członków społeczeństwa, a jedynie wybranych grup profesjonalistów, którzy w ramach realizowanych obowiązków zmieniają miejsce pobytu i pracy, zwykle kierując uwagę ku wielkim ośrodkom miejskim. Zasadniczym zamierzeniem Autorki książki jest uzupełnienie wiedzy naukowej z zakresu mobilności korporacyjnej, która choć rozpoznawana w literaturze, nie jest wystarczająco przebadana. Głównym celem pracy jest potwierdzenie istnienia pozytywnego wpływu obecności korporacji transnarodowych na mobilność korporacyjną. Wyniki analiz Autorki mogą mieć bezpośrednie zastosowanie w praktyce.
Autor: David Clowes
Liczba stron: 152
Rok wydania: 2018
Miejsce wydania: UEK, Kraków
Wydanie: I
W monografii wskazano główne regiony świata charakteryzujące się brakiem stabilności gospodarczej i politycznej oraz przeprowadzono klasyfikację państw członkowskich NATO ze względu na ponoszone wydatki na obronę. Omówione zostały metody pomiaru siły państw, opisano również ewolucję modeli siły od lat 50. ubiegłego wieku i ich znaczenie. Wybrane modele siły zastosowane zostały do analizy trendów w globalnym układzie sił. Celem badania był pomiar rozkładu i struktury sił NATO w Unii Europejskiej. Przedstawiono wyniki empiryczne analizy dla głównych graczy międzynarodowych oraz ich wkład w wydatki na obronność na wschodnich i zachodnich flankach NATO. Kwestie te omówione zostały w kontekście wyzwań dotyczących bezpieczeństwa, poziomu i jakości wyposażenia wojskowego w wybranych państwach, a także polityki rządu w zakresie wydatków na obronność. Podjęto problem przyszłości NATO oraz kwestę utworzenia Europejskich Sił Obronnych. Przedstawione zostały także zagrożenia, które według opinii publicznej uznawane są za istotne w całej Unii Europejskiej.
Redakcja naukowa: Bogumiła Szopa
Autorzy rozdziałów: Ewa Ślęzak, Michał Michorowski, Bogumiła Szopa, Rafał Sieradzki, Michał Thlon, Mariola Mamcarczyk, Dominika Choroś-Mrozowska, David Clowes
Liczba stron: 188
Rok wydania: 2018
Miejsce wydania: PWE, Warszawa
Wydanie: I
Rodząca się cywilizacja globalna niesie wiele szans, ale towarzyszą jej także różnorakie zagrożenia. Przegląd zjawisk skorelowanych z globalizacją stał się punktem wyjścia rozważań podjętych w niniejszej monografii. W rozdziale pierwszym przedstawiono rekonstrukcję pojęciową globalizacji, uwypuklając jej aspekty społeczne i kulturowe. Rozdział drugi stanowi studium nad światową mobilnością, w której przedstawiono jej specyfikę, wychodząc poza klasyczne ramy mobilności, gdy traktowana jest jako przemieszczanie przestrzenne, czyli migracje i podróże. Z zagadnieniami powyższymi sprzężone są kwestie nierówności oraz zmiany na rynku pracy, zaprezentowane odpowiednio w rozdziałach trzecim i czwartym. Rozdział piąty odnosi się do zmian demograficznych w Polsce i na świecie w kontekście systemu zabezpieczenia społecznego omówionego na przykładzie Polski. W rozdziale szóstym zawarto rzadko spotykane ujęcie sportu — jego rozwoju powiązanego z procesami globalizacyjnymi. Ostatni, siódmy rozdział umożliwia spojrzenie na globalizację widzianą z perspektywy Dalekiego Wschodu. Jej rozumienie za Wielkim Murem autorzy skojarzyli z pomysłem chińskich strategów na wykorzystanie możliwości stwarzanych przez globalizację w postaci Nowego Jedwabnego Szlaku.
Autor: Mariola Mamcarczyk
Liczba stron: 230
Rok wydania: 2018
Miejsce wydania: Difin, Warszawa
Wydanie: I
Sport stanowi obszar aktywności człowieka, który wpływa w istotny sposób na jakość jego życia. Jego powiązania z gospodarką będą w przyszłości zyskiwały na znaczeniu. Książka jest oryginalną monografią, w której połączono wątki dotyczące infrastruktury sportowej oraz rozwoju lokalnego. Jednym z ważniejszych narzędzi analitycznych wykorzystanych w monografii są badania ankietowe. Do opracowania wyników badań posłużyło blisko 1200 zebranych ankiet, wypełnionych przez rodziców i przez przedstawicieli środowiska sportowego z terenu powiatu wadowickiego. W trakcie badań zadawano pytania m.in. o determinanty rozwoju infrastruktury sportowej, ale i o powody, dla których respondenci i/lub ich dzieci nie korzystają z obiektów sportowych, na czym powinien polegać rozwój sportu w gminie, preferowane rodzaje infrastruktury sportowej oraz o jej przyszłość i rolę w otoczeniu.
Adresatem publikacji są pracownicy jednostek samorządu terytorialnego oraz zarządów klubów sportowych, których mogą zainteresować metody, narzędzia i wyniki analiz mających na celu podejmowanie decyzji inwestycyjnych w zakresie rozwoju infrastruktury sportowej dostosowanej do liczby mieszkańców.
Autorzy: Michał Thlon, Rafał Sieradzki, Andrzej Szopa
Liczba stron: 137
Rok wydania: 2017
Miejsce wydania: Innoreg Sp. z o.o, Rzeszów
Wydanie: I
Ryzyko jest jednym z kluczowych pojęć pojawiających się w naukach ekonomicznych. Podjęcie każdego działania i każdej decyzji wiąże się z ryzykiem, zaś działanie w warunkach ryzyka jest nieodłącznym atrybutem gospodarki rynkowej. Osią podjętych rozważań jest ekonomiczny wymiar ryzyka przedstawiony w różnych kontekstach. W pierwszej części podjęto rozważania dotyczące ryzyka walutowego. Zdefiniowano pojęcie ryzyka walutowego oraz zaprezentowano jego podstawowe klasyfikacje. Omówiono również zagadnienie procesu zarządzania ryzykiem walutowym w kontekście teoretycznym jak i najlepsze praktyki rynkowe w tym zakresie. Poddano analizie dostępne metody wyceny opcji walutowych tworzących struktury oferowane przez banki klientom jako transakcje zerokosztowe oraz przeprowadzono empiryczną weryfikację teoretycznych modeli na przykładzie rzeczywistej transakcji zawartej pomiędzy jednym z polskich banków i jego klientem w celu zabezpieczenia ryzyka walutowego eksportera. Druga część monografii poświęcona została zagadnieniom związanym z ryzykiem cenowym na rynku kapitałowym. Opisano także teorię portfelową H. Markowitza i wynikające z niej zależności między stopą zwrotu i ryzykiem inwestycji na rynku akcji. Dodatkowo omówiono możliwości zabezpieczania ryzyka na rynku akcji, kładąc szczególny nacisk na możliwość wykorzystania instrumentów pochodnych. W trzeciej części podjęto makroekonomiczne rozważania w zakresie ryzyka stóp procentowych wpływającego na proces finansowania długu publicznego. Analiza w głównej mierze dotyczy mechanizmu kształtowania się stóp procentowych wpływającego na relację między finansowaniem krajowym i zagranicznym. Materiały empiryczne dotyczą gospodarowania w ramach Unii Europejskiej oraz dla porównania gospodarki polskiej. Efektem końcowym jest wskazanie obszarów ryzyka dla realizacji polityki fiskalnej.
Redakcja naukowa: Bogumiła Szopa,Artur Pollok
Liczba stron: 249
Rok wydania: 2017
Miejsce wydania: UEK, Kraków
Wydanie: I
W procesie dydaktycznym ekonomia globalna stanowi istotne uzupełnienie takich przedmiotów, jak np. mikroekonomia i makroekonomia. Jednym z podstawo¸wych wyzwań, jakie postawili sobie autorzy podręcznika, jest nawiązanie do nurtu w ekonomii określanego jako zintegrowane podejście. Polega ono najogólniej na łączeniu ekonomicznych i pozaekonomicznych aspektów poszczególnych problemów i zjawisk. Podejście znane w świecie pod nazwą globalnej ekonomii politycznej zawiera (oprócz elementów ściśle ekonomicznych) elementy instytucjonalne i polityczne oraz kulturowe, społeczne, techniczne, czy technologiczne.
Redakcja naukowa: Bogumiła Szopa, Ewa Ślęzak
Autorzy rozdziałów: Bogumiła Szopa, Michał Michorowski, Artur Pollok, Dominika Choroś-Mrozowska, David Clowes
Liczba stron: 166
Rok wydania: 2016
Miejsce wydania: PWE, Warszawa
Wydanie: I
We współczesnym świecie przepływy finansowe pomiędzy krajami zdominowały gospodarkę. Autorzy przeanalizowali zmiany rynków finansowych i na rynkach finansowych pod wpływem procesów globalizacyjnych, skupiając uwagę na:
Książka jest przeznaczona dla specjalistów z dziedziny: ekonomii, finansów, międzynarodowych stosunków gospodarczych, zarządzania.
Autorzy: Michał Thlon, Rafał Sieradzki
Liczba stron: 133
Rok wydania: 2016
Miejsce wydania: UEK, Kraków
Wydanie: I
Seria: Pomocnicze materiały dydaktyczne
W skrypcie omówiono zagadnienia oceny opłacalności procesu inwestycyjnego jeszcze przed jego rozpoczęciem. Zaplanowanie i przewidzenie rozwoju sytuacji finansowej podczas realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych ma zasadnicze znaczenie dla ich powodzenia. Właściwa ocena efektywności potencjalnych projektów inwestycyjnych ułatwia inwestorowi podjęcie decyzji o wyborze konkretnych przedsięwzięć do realizacji. W przypadku projektowanych inwestycji zarówno rzeczowych, jak i finansowych należy oszacować korzyści wynikające z ich realizacji, a następnie wybrać te, które dają przedsiębiorstwu największą szansę rozwoju i charakteryzują się największą efektywnością. Każda decyzja dotycząca inwestycji wymaga oceny wartości poszczególnych możliwości inwestycyjnych, określenia ich skali, czasu realizacji oraz przewidywanych przepływów pieniężnych z nimi związanych.
W ramach omawianej tematyki skupiono się na tych aspektach, które są najważniejsze i najbardziej użyteczne ze względów pragmatycznych. Wszystkie poruszane zagadnienia opatrzone zostały krótkim wprowadzeniem oraz przykładami zastosowania praktycznego. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono zestaw pytań kontrolnych i zadań sprawdzających wraz z rozwiązaniami, a także słowniczek najważniejszych pojęć.
Autor: Dominika Choroś-Mrozowska
Liczba stron: 184
Rok wydania: 2015
Miejsce wydania: UEK, Kraków
Wydanie: I
W obecnych czasach żadna gospodarka rynkowa nie może funkcjonować w ramach tzw. autarkii, bez udziału w międzynarodowym podziale pracy. Jednym z najważniejszych jego elementów jest wymiana międzynarodowa. W polskiej literaturze brakuje opracowań opisujących współczesne osiągnięcia teorii wymiany międzynarodowej, szczególnie uwzględniającej rolę i miejsce importu. W prezentowanej pracy podjęto próbę wypełnienia tej luki. Istotnym atutem pracy jest wykorzystanie do weryfikacji hipotez badawczych danych dotyczących gospodarki szczególnej, jaką niewątpliwie jest gospodarka chińska. Zakres przedmiotowy opracowania obejmuje analizę ewolucji gospodarki chińskiej od drugiej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu transformacji gospodarczej po 1978 roku. W pracy przeprowadzono empiryczną analizę wielkości, dynamiki i struktury eksportu oraz importu, pozwalającą na ocenę zakresu spełnienia ich podstawowych funkcji we wzroście gospodarczym Chińskiej Republiki Ludowej. Analiza ta dostarcza dodatkowych argumentów do dyskusji od lat toczącej się zarówno wśród praktyków, jak i teoretyków ekonomii, dotyczącej wpływu wymiany handlowej na wzrost gospodarczy.
Na stronach internetowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie są stosowane pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności.