Ułatwienia dostępu
Powołanie Katedry było konsekwencją intensywnego i interdyscyplinarnego rozwoju ówczesnego Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w ramach którego pojawiła się potrzeba zagospodarowania przestrzeni badawczej i dydaktycznej w zakresie ekonomii. Tym samym – posiłkując się definicją potrzeby jako jednej z głównych kategorii ekonomicznych – odczuwany przez Wydział Finansów stan braku odpowiedniej jednostki organizacyjnej, spotęgowany odpowiednimi staraniami do jego zaspokojenia, zaowocował utworzeniem w kwietniu 2008 r. Katedry Ekonomii Gospodarstwa Domowego. Pod koniec 2009 r. Senat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zatwierdził zmianę nazwy na Katedra Ekonomii, obowiązującą do dzisiaj.
Od samego początku funkcja kierownika Katedry została powierzona Pani prof. dr hab. Bogumile Szopie, która poprzez swoją długoletnią i sumienną pracę na rzecz Uczelni przyczynia się do jej rozwoju i pozytywnego wizerunku. Wcześniej Pani Profesor pełniła funkcję Prodziekana Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych (1996-2002), następnie Prodziekana Wydziału Finansów (2008-2012) i Dziekana Wydziału Finansów (2012-2016). Ponadto zasiadała w gremium Senackiej Komisji Finansów (1993-1996), Komisji ds. Dydaktyki Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych (2002-2008), Senackiej Komisji ds. Wydawnictw (2008-2012), Senackiej i Wydziałowej Komisji ds. Akredytacji (2008-2012), Wydziałowej Komisji ds. Badań Naukowych (2008-2012), Senackiej Komisji ds. Rozwoju Kadr Naukowych (2012-2016) i Uczelnianej Komisji Odwoławczej ds. Wyjazdów Zagranicznych (2012-2016). Z dniem 1 października 2020 r. Pani Profesor przestała piastować funkcję kierownika Katedry i przeszła na emeryturę, stale jednak podtrzymując współpracę z Uniwersytetem.
Wraz z nowym rokiem akademickim 2020/2021 stanowisko Kierownika Katedry objęła Pani dr hab. Ewa Ślęzak, prof. UEK, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz stypendystka zagranicznych instytucji naukowych, w tym Erste Stiftung w Wiedniu, Uniwersytetu Europejskiego we Florencji, Central European University w Budapeszcie, University of Limerick i Europejskiego Konsorcjum Badań Socjologicznych. Pani Profesor brała udział w wielu projektach badawczych, w tym współfinansowanych przez Komisję Europejską, dotyczących młodych na rynku pracy (7FP STYLE), społeczeństwa informacyjnego (5FP EURONE&T), pracy nieformalnej (5FP FIWE) oraz ekonomii społecznej, wsparcia dla osób starszych. Obecnie Pani Profesor odpowiada za realizację projektu „Migrants’ Integration Through Education (MINTE)”, który skupia się na sytuacji migrantów, zwłaszcza uchodźców ukraińskich, w krajach przyjmujących (więcej o projekcie).
Zespół Katedry liczy 7 osób, w tym dwóch profesorów uczelni:
oraz pięciu adiunktów ze stopniem naukowym doktora:
Sekretariat Katedry wzorowo prowadzi mgr Karina Olesiak. Z dniem 30 września 2020 r. współpracę z Uniwersytetem i Katedrą zakończył prof. dr hab. Czesław Bywalec. W przeszłości do zespołu Katedry Ekonomii należeli również dr Stanisław Cieśla (2008-2009), dr hab. Dariusz Fatuła (2012-2017) oraz dr Rafał Sieradzki (do 2023).
W ramach Katedry prowadzone są badania naukowe z zakresu społeczno-ekonomicznych aspektów globalizacji, ekonomicznych konsekwencji starzenia się społeczeństw, konsumpcji oraz poziomu i jakości życia ludności. Stałym punktem są zespołowe badania statutowe finansowane ze środków subwencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, których efekty z reguły upowszechniane są w formie monografii lub publikacji dydaktycznych dla Studentów. Na tych polach badawczych w Katedrze z sukcesem realizowano również projekty międzynarodowe, m.in.: projekt badawczy finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach INTERREG IV, który był poświęcony zagadnieniom starzejącego się społeczeństwa w kontekście rynku pracy. Przedstawiciele Katedry uczestniczyli w spotkaniach z partnerami projektu z Uniwersytetu w Surrey (Wielka Brytania) oraz Junta de Andalucia (Hiszpania), jak i przedstawicielami ponadnarodowych oraz krajowych i regionalnych kreatorów polityk publicznych. Kierownikiem projektu była Pani prof. dr hab. Bogumiła Szopa, a uczestnikami dr Ewa Ślęzak i mgr Dominika Choroś-Mrozowska. Ponadto w latach 2013-2017 dr Ewa Ślęzak i prof. dr hab. Bogumiła Szopa zaangażowane były w projekt badawczy pt. „Strategic Transitions for Youth Labour in Europe” (7 Program Ramowy), którego nadrzędnym celem było przeprowadzenie analizy porównawczej bezrobocia ludzi młodych w państwach Unii Europejskiej z uwzględnieniem kwestii różnic wynikających z płci, pochodzenia etnicznego i klasowego, a także historycznych uwarunkowań instytucjonalnych kształtujących polityki publiczne.
Pracownicy Katedry aktywnie biorą udział w konferencjach krajowych i zagranicznych. Publikują swoje prace zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Ponadto uczestniczą w przygotowywaniu recenzji wydawniczych, rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz profesorskiego dorobku naukowego na rzecz Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.
Pracownicy angażują się także w działania na zlecenie podmiotów administracji publicznej, samorządowej, agend Unii Europejskiej i podmiotów komercyjnych, będąc autorami licznych ekspertyz, raportów i opinii.
Mocną stroną Katedry jest także oferta dydaktyczna, która obejmuje wykłady i ćwiczenia z mikro- i makroekonomii, ekonomii globalnej oraz finansów gospodarstw domowych, prowadzone w języku polskim i angielskim. Dodatkowo dr hab. David Clowes, prof. UEK stale współpracuje z University of Applied Sciences w Austrii, a także Zhejiang Gongshang University of Finance & Economics w Hangzhou w Chinach, gdzie prowadzi wykłady z przedmiotu „Investment Simulation”. Domeną pracowników jest rzetelne przygotowanie merytoryczne i życzliwe nastawienie do Studentów, potwierdzone dobrymi ocenami w cyklicznych badaniach jakości kształcenia. Działalność dydaktyczną Katedry nieprzerwanie wspiera grono współpracowników, w szczególności dr hab. Ryszard Kowalski (Katedra Mikroekonomii) i prof. dr hab. Andrzej Szopa (Katedra Finansów Przedsiębiorstw). Katedra stara się także wychodzić naprzeciw potrzebom studentów z niepełnosprawnością, co potwierdzają przyznawane jej certyfikaty i wyróżnienia w kategorii „Katedry Przyjaznej Osobom z Niepełnosprawnością”.
Zespół Katedry to zgrany kolektyw, który tworzą osoby nie tylko o różnorodnych zainteresowaniach badawczo-naukowych, bo wywodzące się z innych jednostek, ale także o licznych pasjach i zainteresowaniach. Nasz czas wolny wypełniamy troską o rozwój ducha i ciała poprzez zamiłowanie do ogrodnictwa, sztuk pięknych, muzyki i architektury, fotografii, filmu i muzyki, jogi, tenisa, wspinaczki wysokogórskiej, biegania długodystansowego, jazdy na rowerze i piłki nożnej.
Jesteśmy dumni z dotychczasowych osiągnięć. W przyszłość patrzymy z dużym optymizmem, stawiając sobie nowe cele i wyzwania. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą dalsze sukcesy i osiągnięcia zarówno w pracy osobistej, jak i całego zespołu Katedry.
Prowadzone przedmioty:
Prowadzący przedmiot: dr Michał Thlon
Problematyka zajęć:
Prowadzący przedmiot: dr hab. Ewa Ślęzak-Belowska, prof.UEK, dr Artur Pollok, dr Mariola Mamcarczyk, dr Michał Michorowski
Zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim
Problematyka zajęć:
Prowadzący przedmiot: dr hab. David Clowes, prof. UEK, dr Dominika Choroś Mrozowska, dr Michał Thlon
Problematyka zajęć:
Prowadzący przedmiot: dr hab. Ewa Ślęzak-Belowska, prof. UEK, dr hab. David Clowes, prof. UEK, dr Dominika Choroś-Mrozowska
Zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim
Problematyka zajęć:
Instructor: dr hab. Ewa Ślęzak-Belowska, prof. UEK
Course content:
Instructor: dr hab. Ewa Ślęzak-Belowska, prof.UEK
Course content:
Na stronach internetowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie są stosowane pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności.