Ułatwienia dostępu

Katedra Ekonomii Stosowanej

Zaproszenie do udziału w Konferencji Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja

Zaproszenie do udziału w Konferencji Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych  do udziału w XIII Konferencji Komitetu Badań nad Migracjami PAN pt. „Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”, która odbędzie się w dniach 23 – 25 września 2024 r.  w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Głównym celem konferencji  jest zwrócenie uwagi na trzy zasadnicze wartości kluczowe dla godności, tożsamości i bezpieczeństwa ontologicznego osób migrujących czyli na sprawiedliwość, solidarność oraz inkluzję. Te trzy szerokie zagadnienia stanowić będą pole do dyskusji dotyczące obszaru zdrowia,  edukacji, rynku pracy oraz szeroko rozumianych nierówności w dostępie do tych usług dla społeczności migracyjnej.

W obradach weźmie udział Pani dr hab. Ewa Ślęzak-Belowska, prof. UEK (Kierowniczka Katedry Ekonomii), która wraz z dr Agnieszką  Bielewską (Uniwersytet Wrocławski) poprowadzi jedną z sesji tematycznych pn. Edukacja i popularyzacja migracji międzynarodowych a wsparcie integracji migrantów. 

 

Celem sesji jest zwrócenie uwagi na sposoby popularyzowania tematyki migracji międzynarodowych wśród różnych grup interesariuszy, od decydentów i kreatorów polityk publicznych przez instytucje edukacyjne aż po obywateli społeczeństwa przyjmującego. Pragniemy przyjrzeć się sposobom w jakie uczy się i rozmawia o migracjach, a także migrantach i ich potrzebach. Edukacja lub jej brak prowadzą do określonego rozumienia migracji i otwartości na migrantów, czy zróżnicowanej wrażliwości na potrzeby imigrantów. 

Proponujemy dyskusję nad różnorodnością perspektyw edukacyjnych i narracji  poświęconych migracjom i migrantom. Interesuje nas zatem jak migracje i migranci są postrzegani w różnych środowiskach i jakie to ma konsekwencje dla dyskursu publicznego i kształtującej się polityki migracyjnej sensu largo. Zestawiamy różne podejścia w stosunku do migrantów i migracji obecne w społeczeństwach przyjmujących, np. otwartość z ksenofobią, życzliwość i chłodną uprzejmość, solidarność i niechęć, bliskość i dalekość, integrację/ asymilację i marginalizację /ekskluzję etc. 

Szczególną uwagę chcemy poświęcić różnym inicjatywom edukacyjnym dotyczącym migracji oraz kwestii na ile edukacja na temat migracji, wyjście poza kategorie „swój i obcy”, a więc jej „koncepcyjne odczarowanie” może pozytywnie wpłynąć na relacje społeczeństwa przyjmującego i populacji migrantów, prowadząc do integracji.

źródło: https://migracje-socjologia.confer.uj.edu.pl/sesje-tematyczne

 

Wszystkie  informacje na temat zakresu merytorycznego, zgłoszenia, komitetu naukowego oraz szerszego kontekstu można znaleźć na stronie: https://migracje-socjologia.confer.uj.edu.pl/aktualnosci

Organizatorami spotkania są: Komitet Badań nad Migracjami PAN, Instytut Socjologii UJ, Instytut Psychologii Stosowanej UJ, Jagiellońskie Centrum Badań Migracyjnych.

Zapraszamy.